Obróbka graficzna

#

Do czego służą poszczególne programy Adobe?

  • 11 sierpnia 2020
  • 0

 

Adobe tworzy wiele programów, z których wiele do niedawna nie było mi znanych. Większość ludzi wie o programach Flash, Photoshop i Adobe Reader. Ale to nie są jedyne programy, które rozwija Adobe. W przeszłości zakup tego pakietu był dość dużą inwestycją, jednak w ostatnich latach firma Adobe wrzuciła wszystkie swoje produkty do swojej platformy Creative Cloud z planami abonamentowymi od 9,99/$ do 49,99/$. To świetna opcja dla tych z nas, którzy mają ograniczony budżet.

Co to jest Adobe InDesign?

InDesign zajmuje się układem stron. Umożliwia on tworzenie i podgląd dokumentów do czasopism, zarówno w wersji drukowanej, jak i online, na platformach mobilnych i stacjonarnych. Oferuje więcej precyzji w typografii niż Photoshop, ale mniej w dziale grafiki. InDesign jest przeznaczony do publikacji. Idealnie, projekty wykonane są gazety, plakaty i inne materiały marketingowe. Sposób działania InDesign pozwala producentom treści na szybkie zestawianie układów dla wielostronicowych czasopism i dokumentów. InDesign działa bezproblemowo z resztą pakietu Adobe, co zwiększa możliwości twórcze. Najnowsza wersja zawiera interaktywny kod HTML w dokumentach, co umożliwia publikowanie w Internecie.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz stworzyć układ dla czegoś z dużą ilością tekstu i grafiki, InDesign jest po prostu najlepszym oprogramowaniem do tego celu.

Co to jest Adobe Illustrator?

Ilustrator to Photoshop sztuki wektorowej, znany również jako grafika niezależna od rozdzielczości. Dla porównania, Photoshop jest używany do tworzenia grafiki rastrowej, zwanej również grafiką bitmapową.

Raster vs. Wektor

Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że wektor ma mniej szczegółów, ale może być nieskończenie większy bez utraty jakości. Wektor składa się również z linii, krzywych i danych geometrycznych. Natomiast grafika rastrowa składa się z pojedynczych pikseli. Ilustrator jest zazwyczaj używany do tworzenia logotypów i grafiki dla wizytówek, infografik, clipartów i ikon. Ponieważ wektory nie są zależne od wielkości, projekt może być użyty na małej karcie, a następnie przeskalowany do wielkości billboardu bez utraty jakości. Kolejną rzeczą, którą należy zauważyć jest to, że wektor może być łatwo przekształcony w raster, ale jest to jednokierunkowy transfer, ponieważ raster nie może być przekształcony z powrotem bez trudności.

Co to jest Adobe Bridge?

Bridge zajmuje się zarządzaniem aktywami. Innymi słowy, jest to organizator zdjęć i projektów w ramach pakietu Adobe Creative Suite. W zestawie znajduje się również samodzielna wersja programu Photoshop. Bridge służy do obsługi funkcji plików wsadowych, takich jak zmiana nazwy plików lub edycja innych metadanych na poziomie surowych kamer IPTC i XMP.

Bridge nie jest koniecznie programem używanym do tworzenia lub dokonywania wizualnych zmian w rzeczywistej zawartości. Należy raczej myśleć o nim jako o wygodnym asystencie dla wszystkich innych programów Adobe.

Co to jest Adobe Dreamweaver?

Sposób w jaki wyjaśniam Dreamweaver większości moich przyjaciół jest taki, że jest to graficzna wersja Notatnika++. Podkreśla on składnię i pokazuje przybliżony podgląd tego, jak będzie wyglądał Twój kod w tym samym czasie. Wiele z jego narzędzi automatycznie generuje niezbędny kod podczas korzystania z wizualnej strony programu. Nie ma dla niego wiele innego, poza tym, że integruje się z resztą pakietu Adobe i obsługuje następujące języki:

ActionScript, ASP, C#, CSS, ColdFusion, EDML, XHTML, XML, XSLT, HTML, Java, JavaScript, PHP, VB, VBScript i WML.
Co to jest Adobe Fireworks?

Fajerwerki to fascynujące stworzenie. Podobnie jak Ilustrator, działa przede wszystkim z grafiką wektorową, z pewną marginalną edycją bitmapy. Jednakże, Fireworks jest zorientowany na rozwój aplikacji internetowych i mobilnych. Fireworks może sprawić, że niemal każda grafika stanie się interaktywna, i pozwala na tworzenie zarówno wireframeów, jak i zachowań obiektów. W związku z tym, jest on nastawiony bardziej na twórców, a mniej na artystów. Istnieją jednak przykłady artystów, którzy korzystają z Fajerwerków prawie wyłącznie, jak na przykład webcomics The Oatmeal. A artysta Jose Rivera używa Fajerwerków prawie wyłącznie do wszystkich swoich dzieł, które tu znajdziemy.

W sumie jest to przydatny program, który można mieć w arsenale każdego grafika. Mimo, że nie posiada on niektórych z możliwości edycji wektorowej Illustratora, Fireworks może tworzyć genialne interfejsy użytkownika, strony internetowe i interaktywne strony w formacie wektorowym lub bitmapowym.

Co to jest Adobe Prelude?

Preludium to narzędzie wideo dla faceta, który wycina i edytuje materiał przed wysłaniem go do zespołu produkcyjnego. Jeśli masz do przejrzenia wiele godzin materiału filmowego, zrobienie tego w Premier zajmie Ci mnóstwo czasu. To właśnie tam Prelude przychodzi, by uratować dzień. Prelude może rejestrować filmy, oznaczać je, transkodować i szybko przeszukiwać materiał filmowy. Jeśli jest jakaś konkretna scena lub ujęcie, które musisz znaleźć, Prelude może je znaleźć niemal natychmiast. Prelude nie służy do montażu, lecz do wyświetlania klipów i ich porządkowania.

Co to jest Adobe After Effects?

After Effects jest wiodącym programem w branży kompozycji wideo od lat 90-tych. Jest on używany do dodawania efektów wizualnych do filmów lub animacji. After Effects może być również używany do tworzenia animacji zarówno tekstowych jak i złożonych postaci. Inne rzeczy, takie jak dodawanie klipów do klipu lub nakładanie zielonych ekranów, przychodzą z łatwością. Szybki bieg przez YouTube pokaże dzieciom korzystającym z aplikacji After Affects, jak dodawać do filmów piorunujące uderzenia, świecące oczy i miecze świetlne.

After Effects zawiera jedne z najpotężniejszych narzędzi do edycji wideo, takie jak Rotobrush, który pozwala na automatyczne malowanie postaci z dowolnego tła w ciągu kilku minut lub godzin ręcznej edycji klatka po klatce. Wszystkie te funkcje sprawiają, że program ten jest intensywny sprzętowo, więc przed próbą użycia upewnij się, że masz co najmniej 8 GB pamięci RAM i tonę mocy procesora.

After Effects może zrobić wiele i nawet jeśli jest łatwo przyćmiony przez programy takie jak Flame i Smoke Advanced, nie wypali w kieszeni dziury wartej 60.000 dolarów, jak ta druga.

Co to jest Adobe Premiere Pro?

Premiere Pro służy do edycji i cięcia ścieżek wideo, a następnie eksportowania ich w żądanym formacie. Panel projektu pozwala na chwytanie poszczególnych klipów i dodawanie ich do osi czasu w celu stworzenia filmu. Można dodawać tytuły, dodawać elementy z pozostałej części pakietu Adobe, a także stosować korekty kolorów. Dopiero niedawno Premiera zaczęła cieszyć się dużym zainteresowaniem. To właśnie w wersji CS5.5 udoskonalono silnik odtwarzania Mercury Playback Engine, co pozwoliło uzyskać większą wydajność, wykorzystujący akcelerację GPU i procesory wielordzeniowe.

Do niedawna Adobe Premiere Pro nie robiło dużego wrażenia na rynku telewizyjnym zdominowanym przez firmy Avid i Apple. Szczerze mówiąc, starsze wersje nie były tak świetne. Ale to wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem silnika Mercury Playback Engine, a Adobe Premiere Pro CS6 przenosi aplikację na kolejny poziom. Teraz jest on używany przez profesjonalistów z całej branży obróbki wideo.

Co to jest Adobe Photoshop?

Photoshop to oprogramowanie do edycji i manipulacji zdjęciami używane przez prawie wszystkich w branży. Photoshop wyróżnia się w pracy z grafiką rastrową (bitmapową) i jest w stanie tworzyć bardzo szczegółowe kompozycje. Choć początkowo miał być programem do manipulacji zdjęciami, Photoshop został podjęty przez malarzy cyfrowych i projektantów zarówno w klasie jak i w miejscu pracy.

Ostatnie wersje przyniosły funkcjonalność do pracy z projektami 3D, choć program nadal budzi największy szacunek przede wszystkim do możliwości manipulowania zdjęciami i postprodukcji.

Co to jest Adobe Flash?

Znasz te zabawne animacje i gry internetowe, w które grasz na Facebooku i innych stronach? Wiele z nich zostało zaprojektowanych przy użyciu technologii Flash. Flash może być wykorzystany do stworzenia kreskówki, komiksu, interaktywnego interfejsu, a nawet gry. Chociaż od czasu wprowadzenia HTML5, traci on wsparcie, Flash jest nadal używany wszędzie w sieci. W szczególności, Flash był ostatnio używany do tworzenia wielu odtwarzaczy multimedialnych - takich jak domyślny odtwarzacz wideo prowadzony przez YouTube.

Co to jest Adobe Audition?

Przesłuchanie to pokój dźwiękowy. Przydatny do edycji dźwięku, może być używany do edycji i miksowania dźwięków lub do dostrajania i remasteringu ścieżek dźwiękowych. W przeszłości był on często używany przez stacje radiowe do wycinania i dodawania efektów dźwiękowych.

Co to jest Adobe SpeedGrade?

Funkcja SpeedGrade służy do sortowania obrazów w kolorze. Na pierwszy rzut oka, to nie brzmi zbyt dobrze. Ale prawidłowo zastosowany kolor może dodać głębi, emocji i charakteru obrazowi i filmom wideo. Jeśli chodzi o stopniowanie kolorów, nie ma zbyt wiele do powiedzenia, ale raczej najlepszy jest przykład, więc sprawdź poniższe zdjęcia.

Co to jest Adobe Encore?

Encore to pakiet do authoringu płyt DVD i Blu-ray dla profesjonalnych producentów, który wchodzi w skład Adobe Premiere. Encore może tworzyć menu DVD, które mogą być edytowane w Photoshopie za pomocą warstw. Encore może również produkować wideo w wielu formatach, niezależnie od oryginału.

Co to jest Adobe Flash Builder?

Flash Builder jest oparty na Eclipse, aby stworzyć środowisko programistyczne, które zwiększa wydajność wdrażania aplikacji mobilnych i stacjonarnych aplikacji internetowych. Przede wszystkim jest on funkcjonalny do tworzenia bogatych aplikacji internetowych na wielu platformach, ale głównie Flash. Kod może być modyfikowany za pomocą interfejsu graficznego lub w zwykłym języku MXML i ActionScript.

Co to jest Adobe Acrobat X Pro?

Acrobat X służy do tworzenia solidnych plików PDF. Pozwala on na ustawienie tła, przedpola i izolację lub zmianę rozmiaru poszczególnych stron. Pozwala nawet na dodawanie wideo, audio i interaktywności do dokumentów PDF.

Co to jest Adobe Media Encoder?

Media Encoder umożliwia zapisywanie multimediów dla prawie każdego ekranu lub urządzenia. Obsługuje wiele formatów, w tym FLV, F4vV i H.264. Multimedia mogą być zapisywane jednocześnie na wielu wyjściach, co zapewnia optymalne odtwarzanie na różnych rozdzielczościach i urządzeniach. Do odtwarzania można dodać punkty podpowiedzi w celu wywołania określonych działań związanych z prezentacją. W programie Media Encoder można również zmieniać rozmiar lub kadrowanie wideo. Edycja metadanych jest obsługiwana w najnowszej wersji i przekazuje informacje do pozostałej części pakietu Adobe.

Komentarze (0)