Programy biurowe

#

Jak nosić soczewki? Vademecum użytkownika szkieł kontaktowych

  • 21 czerwca 2022
  • 0

Wady wzroku dotykają coraz szerszego grona osób. Na szczęście współczesne technologie stosowane w medycynie pozwalają na szybkie rozpoznanie refrakcyjnych wad oka, a także skuteczną korekcję za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi w postaci okularów lub szkieł kontaktowych. Okazuje się, że oprawki korekcyjne nie są już tak oczywistym wyborem – obecnie coraz więcej osób woli skorzystać z soczewek. Taka forma korekcji pozwala wyrównać krótkowzroczność i nadwzroczność, a także astygmatyzm i prezbiopię.

Największe zalety noszenia soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe to cienkie, wypukłe soczewki służące do korygowania wad refrakcji i zaburzeń akomodacji, które umieszcza się bezpośrednio na powierzchni rogówki oka, a dokładniej na pokrywający ją film łzowy. Zalet wynikających ze stosowania szkieł kontaktowych jako alternatywy dla okularów jest naprawdę wiele. Zacznijmy od kwestii estetycznych. Soczewki, w przeciwieństwie do oprawek korekcyjnych, są niemal niewidoczne, co podnosi samoocenę i zapewnia większą pewność siebie. Ponadto szkła nakładane bezpośrednio na gałkę oczną dają poczucie swobody i komfortu, a także są zdecydowanie wygodniejsze niż okulary – po upływie kilkunastu sekund od nałożenia są praktycznie niewyczuwalne. W soczewkach można wykonywać wszystkie te czynności, których nie da się swobodnie wykonywać w okularach: biegać, jeździć na rowerze, grać w tenisa, a nawet pływać. Ze szkłami kontaktowymi wygodniejsze są też niemal wszystkie normalne codzienne czynności. Nie musimy obawiać się, że je upuścimy czy uszkodzimy ani że gdzieś je zostawimy tak jak okulary. Dzięki specjalnej konstrukcji soczewki nie ograniczają pola widzenia i zapewniają ogromny komfort podczas użytkowania. Ponieważ soczewki są zgodne z naturalną krzywizną oka, dzięki odpowiedniemu dopasowaniu szkieł lepsze będzie widzenie centralne, ale również peryferyjne. I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia: soczewki sprawdzą się niezależnie od warunków atmosferycznych. Przy niekorzystnej pogodzie nie będą sprawiały takich problemów, jak okulary: nie zajdą mgłą i nie pokryją się kroplami wody, dzięki czemu zawsze można cieszyć się bardzo wyraźnym widzeniem.

Porady dotyczące noszenia soczewek. Co musisz wiedzieć na start?

Pierwsza i najważniejsza zasada użytkowania szkieł kontaktowych jest taka, że soczewki muszą być prawidłowo dopasowane do wady wzroku. Ustalenie wady refrakcji i dobranie odpowiedniej korekcji to zadanie dla optometrysty. Aby dowiedzieć się, jakie soczewki powinieneś kupić, musisz umówić się do niego na wizytę. Specjalista dokona niezbędnych pomiarów, oceni stan zdrowia narządu wzroku i określi charakter występującej wady. Na koniec otrzymasz receptę na soczewki z wypisanymi parametrami szkieł. Ty natomiast musisz zdecydować się na najbardziej dogodny tryb noszenia. Ze względu na tryb użytkowania możemy wyróżnić soczewki jednodniowe oraz wielokrotnego użytku (np. miesięczne). Te pierwsze służą do wykorzystania tylko raz (po całym dniu noszenia wyrzucasz je do kosza, a nazajutrz wyjmujesz z blistra nową parę), a tych drugich można używać wielokrotnie przez określony czas (np. przez miesiąc – soczewki miesięczne). Uwaga: soczewki wielokrotnego użytku należy codziennie czyścić i dezynfekować w płynie pielęgnacyjnym. Zdjęte z oczu szkła przechowuje się w specjalnym pojemniczku (który również wypełniamy płynem).

Dlaczego warto korzystać z rankingów szkieł kontaktowych?

Zastanawiasz się nad stosowaniem soczewek, ale nie jesteś pewien, która marka jest warta Twojej uwagi? Niezastąpioną pomocą w takiej sytuacji mogą być zestawienia publikowane w sieci. Takie listy wdraża coraz więcej stron i serwisów poświęconych szkłom kontaktowym. Wystarczy trochę poszperać w Internecie, a z łatwością znajdzie się aktualny ranking soczewek dwutygodniowych, miesięcznych czy kwartalnych, ranking soczewek jednodniowych, ranking soczewek dla astygmatyków czy ranking soczewek najlepiej przepuszczających tlen. Na takich podstronach zbierane są też zestawienia najczęściej kupowanych modeli. Zamiast samodzielnie przedzierać się przez gąszcz produktów oferowanych w sklepach internetowych, wystarczy wejść w ranking, wykonać kilka kliknięć i otrzymać spersonalizowany zestaw produktów, którymi warto się zainteresować. Rankingi soczewek są na bieżąco aktualizowane, pojawiają się w nich też opinie dotychczasowych użytkowników. Korzystaj z rankingów regularnie, aby trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, że nic Cię nie omija.

Artykuł partnera

Komentarze (0)