Ochrona komputera

#

Najlepsza ochrona antywirusowa na rok 2020

  • 8 sierpnia 2020
  • 0

Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem szpiegującym i oprogramowaniem typu Adware

Przez większość lat początek lata przynosiłby myśli o plażach, górskich odosobnieniach lub innych wakacyjnych wyjazdach. W tym roku, może nie aż tak bardzo. Z ograniczonymi możliwościami rekreacyjnymi, niektórzy z nas mogą po prostu przestać pracować w domu na tydzień i zamiast tego bawić się w dom, i nazwać to wakacjami. Nie oznacza to jednak, że wasz antywirus może wziąć urlop. Niezależnie od tego, czy używasz swojego komputera na międzynarodowym spotkaniu marketingowym, czy na wirtualnym grillu z kuzynami, jest on podatny na programy szpiegujące, adware, trojany, okup i wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Zanim "wyjedziesz" na wakacje, upewnij się, że Twój program antywirusowy jest aktualny i działa. Jeśli nie posiadasz ochrony antywirusowej, zdobądź ją od razu. Sprawdziliśmy ponad 40 narzędzi antywirusowych, aby pomóc Ci wybrać to, które będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Nazywamy to antywirusem, ale w rzeczywistości jest mało prawdopodobne, że zostaniesz trafiony prawdziwym wirusem komputerowym. W dzisiejszych czasach złośliwe oprogramowanie polega na zarabianiu pieniędzy, a nie ma łatwego sposobu na zarabianie na rozprzestrzenianiu się wirusa. Ransomware i kradzieże danych trojanów są o wiele bardziej powszechne, podobnie jak boty, które pozwalają bot-herder wynająć komputer do różnych celów. Nowoczesne narzędzia antywirusowe obsługują trojany, rootkity, spyware, adware, ransomware i inne. PCMag przejrzał ponad 40 różnych komercyjnych programów antywirusowych i nie liczy nawet wielu darmowych narzędzi antywirusowych. Z tej obszernej dziedziny wymieniliśmy cztery produkty Editors' Choice i uhonorowaliśmy kilka innych czterogwiazdkową oceną. Jeśli masz złośliwe oprogramowanie, jeden z wyżej wymienionych produktów powinien zająć się tym problemem.

Niektóre niestandardowe komercyjne narzędzia antywirusowe okazały się wystarczająco skuteczne, aby uzyskać doskonałą czterogwiazdkową ocenę obok ich bardziej tradycyjnych odpowiedników. VoodooSoft VoodooShield opiera swoją ochronę na tłumieniu wszystkich nieznanych programów, gdy komputer znajduje się w stanie zagrożenia, np. gdy jest podłączony do Internetu, a także działa w celu wykrycia znanego złośliwego oprogramowania. Kure resetuje komputer do znanego stanu bezpieczeństwa przy każdym ponownym uruchomieniu, eliminując tym samym wszelkie złośliwe oprogramowanie. Są to ciekawe podejścia, ale nie można ich bezpośrednio porównać z tradycyjnymi narzędziami antywirusowymi.

Te komercyjne produkty oferują ochronę wykraczającą poza program antywirusowy wbudowany w system Windows 10; najlepsze darmowe narzędzia antywirusowe oferują również więcej niż Windows. Jednak Microsoft Windows Defender Security Center wygląda ostatnio coraz lepiej, z kilkoma bardzo dobrymi wynikami z niezależnych laboratoriów testowych. Połączenie dobrych wyników laboratoriów i świetnego wyniku w naszym praktycznym teście ochrony przed złośliwym oprogramowaniem wystarczyło, aby podnieść go do 3,5 gwiazdki. Oczywiście nie pojawia się to w tym zestawieniu komercyjnych produktów antywirusowych.

Słuchajcie Laboratoriów Testów Antywirusowych

Wyniki zgłoszone przez niezależne laboratoria antywirusowe traktujemy bardzo poważnie. Prosty fakt, że produkt firmy pojawia się w wynikach, jest swego rodzaju wotum zaufania. Oznacza to, że laboratorium uznało produkt za istotny, a firma uznała, że koszt testów jest wart zachodu. Oczywiście ważne są również wysokie wyniki w testach.

Obserwujemy cztery laboratoria, które regularnie publikują szczegółowe raporty: SE Labs, AV-Test Institute, MRG-Effitas i AV-Comparatives. Zwracamy również uwagę, czy dostawcy zawarli umowy z ICSA Labs i West Coast Labs na certyfikację. Opracowaliśmy system agregacji ich wyników w celu uzyskania oceny od 0 do 10.

Testujemy Malware, Spyware i Adware Defenses.

Każdy produkt poddajemy również naszemu własnemu testowi ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, po części po to, aby poznać jego działanie. W zależności od tego, jak dokładnie produkt zapobiega instalacji złośliwego oprogramowania, może on zarobić do 10 punktów za ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.

Nasz test ochrony przed złośliwym oprogramowaniem wykorzystuje ten sam zestaw próbek przez wiele miesięcy. Aby sprawdzić, czy dany produkt obsługuje zupełnie nowe złośliwe oprogramowanie, testujemy każdy produkt przy użyciu 100 niezwykle nowych adresów URL hostujących złośliwe oprogramowanie dostarczonych przez MRG-Effitas, zwracając uwagę na to, jaki procent z nich został zablokowany. Produkty otrzymują równy kredyt za uniemożliwienie wszystkim dostępu do złośliwego adresu URL i za usunięcie złośliwego oprogramowania podczas pobierania.

Niektóre produkty uzyskują znakomite oceny w niezależnych laboratoriach, ale nie są tak dobrze oceniane w naszych praktycznych testach. W takich przypadkach odraczamy testy w laboratoriach, ponieważ przynoszą one znacznie większe środki na ich testowanie. Chcesz wiedzieć więcej? Możesz zagłębić się w szczegółowy opis sposobu, w jaki testujemy oprogramowanie zabezpieczające.

Wielowarstwowa ochrona przed złośliwym oprogramowaniem

Produkty antywirusowe wyróżniają się tym, że wykraczają poza podstawy skanowania na żądanie i ochrony przed złośliwym oprogramowaniem w czasie rzeczywistym. Niektóre z nich oceniają adresy URL, które odwiedzasz lub które pojawiają się w wynikach wyszukiwania, używając czerwono-żółto-zielonego systemu kodowania kolorów. Niektóre aktywnie blokują procesy w systemie przed połączeniem się ze znanymi adresami URL zawierającymi złośliwe oprogramowanie lub z oszukańczymi stronami (phishing).

Oprogramowanie ma wady, a czasami mają one wpływ na bezpieczeństwo użytkownika. Rozważni użytkownicy utrzymują system Windows i wszystkie programy w dobrym stanie, naprawiając je tak szybko, jak to możliwe. Skanowanie luk oferowane przez niektóre produkty antywirusowe może zweryfikować, czy wszystkie niezbędne poprawki są obecne, a nawet zastosować wszystkie brakujące.

Oprogramowanie szpiegujące występuje w wielu formach, od ukrytych programów, które rejestrują każde naciśnięcie klawisza po konie trojańskie, które podczas eksploracji danych osobowych maskują je jako ważne programy. Każdy program antywirusowy powinien obsługiwać oprogramowanie szpiegujące, wraz z wszystkimi innymi rodzajami złośliwego oprogramowania, ale niektóre z nich zawierają wyspecjalizowane komponenty przeznaczone do ochrony przed programami szpiegującymi.

Oczekujesz, że program antywirusowy zidentyfikuje i wyeliminuje złe programy, a dobre programy zostawi w spokoju. A co z niewiadomymi, programami, których nie może zidentyfikować jako dobre lub złe? Detekcja behawioralna może teoretycznie chronić przed złośliwym oprogramowaniem, z którym nowi badacze nigdy się nie zetknęli. Jednakże, nie zawsze jest to błogosławieństwo nie do wymieszania. Nierzadko zdarza się, że systemy detekcji behawioralnej sygnalizują wiele niewinnych zachowań wykonywanych przez legalne programy.

Whitelisting jest kolejnym podejściem do problemu nieznanych programów. System bezpieczeństwa oparty na białej liście pozwala na uruchamianie tylko znanych, dobrych programów. Nieznane programy są zakazane. Ten tryb nie pasuje do wszystkich sytuacji, ale może być użyteczny. Sandboxing pozwala na uruchamianie nieznanych programów, ale izoluje je od pełnego dostępu do systemu, więc nie mogą one wyrządzić trwałych szkód. Te różne dodane warstwy służą do zwiększenia ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

Zapory ogniowe, ochrona przed okupem i więcej

Zapory ogniowe i filtrowanie spamu nie są popularnymi funkcjami antywirusowymi, ale niektóre z naszych najlepszych produktów zawierają je jako funkcje dodatkowe. W rzeczywistości, niektóre z tych produktów antywirusowych są bardziej funkcjonalne niż niektóre produkty sprzedawane jako zestawy zabezpieczeń.

Wśród innych bonusowych funkcji znajdziesz bezpieczne przeglądarki do transakcji finansowych, bezpieczne usuwanie poufnych plików, usuwanie śladów komputera i historii przeglądania, monitorowanie kredytów, wirtualne klawiatury do foliowania keyloggerów, ochrona międzyplatformowa i wiele innych. Znajdziesz nawet produkty, które zwiększają automatyczną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem dzięki specjalistycznej wiedzy techników ds. bezpieczeństwa ludzi. Oczywiście, wspomnieliśmy już o piaskownicy, skanowaniu luk w zabezpieczeniach i białej liście aplikacji.

Widzimy coraz więcej produktów antywirusowych dodających moduły specjalnie zaprojektowane do ochrony przed okupem. Niektóre z nich działają poprzez zapobieganie nieautoryzowanym zmianom w chronionych plikach. Inne zwracają uwagę na podejrzane zachowania sugerujące złośliwe oprogramowanie. Niektóre z nich mają nawet na celu odwrócenie szkód. Biorąc pod uwagę rozwój tej plagi, każda dodatkowa ochrona jest korzystna.

Poza Antywirusem: VPN

Twoje narzędzie antywirusowe działa w tle, aby zapobiec wszelkim słabym możliwościom zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie, ale jego możliwości nie wykraczają poza granice Twojego komputera. Kiedy łączysz się z dzikim i wełnianym Internetem, ryzykujesz, że Twoje dane mogą zostać narażone na szwank podczas transportu. Trzymanie się stron HTTPS, gdy jest to możliwe, może pomóc, ale dla pełnej ochrony danych w tranzycie należy zainstalować wirtualną sieć prywatną lub VPN. Ten komponent jest na tyle ważny, że zaczynamy postrzegać go jako dodatkową funkcję w niektórych narzędziach antywirusowych.

Co to jest najlepsza ochrona przed złośliwym oprogramowaniem?

Jaki program antywirusowy wybrać? Masz mnóstwo opcji. Kaspersky Anti-Virus i Bitdefender Antivirus Plus rutynowo pobierają doskonałe lub prawie idealne wyniki z niezależnych laboratoriów antywirusowych. Pojedyncza subskrypcja na McAfee AntiVirus Plus umożliwia zainstalowanie ochrony na wszystkich Twoich urządzeniach z systemem Windows, Android, Mac OS i iOS. Niezwykła technologia wykrywania oparta na zachowaniu oznacza, że Webroot SecureAnywhere Antivirus jest najmniejszym programem antywirusowym w okolicy. Tych czterech redaktorów wybraliśmy jako komercyjny program antywirusowy, ale nie są to jedyne produkty, które warto rozważyć. Przeczytaj recenzje naszych najwyżej ocenianych produktów, a następnie podejmij własną decyzję.

Komentarze (0)