Obróbka graficzna

#

Narzędzia do projektowania graficznego, których potrzebujesz

  • 7 sierpnia 2020
  • 0

Niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem na profesjonalnym poziomie, czy hobbystą, komputery osobiste i oprogramowanie graficzne na zawsze zmieniły sposób pracy projektantów i artystów. W tej rundzie oceniamy kilka aplikacji graficznych, które były w ringu od samego początku. Podczas gdy wiele z nich zniknęło, programy te wciąż stoją. Firma Adobe wprowadziła program Illustrator w 1987 roku. W 1989 roku wydał Photoshopa, w tym samym roku Corel wprowadził CorelDRAW.

Wybór ten obejmuje różne potrzeby, od edycji obrazów rastrowych i wektorowych, poprzez typografię, aż po układ strony (przy czym głównym wykładnikiem tego ostatniego jest InDesign). Dodamy do tego jeszcze większą różnorodność dodatkowych specjalistycznych programów graficznych, narzędzi i aplikacji.

Oprócz funkcji oprogramowania, jedną z pierwszych decyzji przy wyborze oprogramowania graficznego jest to, jak chcesz zapłacić: Dwa produkty firmy Adobe znajdujące się tutaj są dostępne tylko w ramach ogromnego pakietu subskrypcji Creative Cloud, natomiast produkty Corel można otrzymać za jednorazową opłatą. (Dlatego ceny w powyższej tabeli wyglądają dziwnie.) Inkscape jest całkowicie darmowy i open-source, ale zmusza do rezygnacji z niektórych większych udogodnień, takich jak łatwa instalacja na macOSie.

Właściwe narzędzia do pracy

Gdziekolwiek spojrzysz, widzisz wszelkiego rodzaju grafiki. Tytuły zawodowe osób, które je tworzą, są podobnie rozbudowane: projektant wizualny, projektant interfejsów użytkownika (UX), architekt informacji, projektant stron internetowych, ilustrator, projektant interakcji, projektant aplikacji, projektant retuszu zdjęć, animator, projektant powierzchni i wzorów, projektant czcionek, i dalej.

Na szczęście mamy do dyspozycji wspaniałe narzędzia, każde z nich ma swoje miejsce w skrzynce na narzędzia. Jednak w miarę jak programiści rozszerzają funkcjonalność oprogramowania i jak my rozwijamy się jako projektanci, te oryginalne granice stają się coraz trudniejsze do rozróżnienia.

Na przykład, choć Photoshop jest narzędziem do fotoedycji, to jednak tworzy również niesamowite fotorealistyczne efekty tekstowe. W 1989 roku nikt prawdopodobnie nie przypuszczałby, że Photoshop stanie się ulubionym narzędziem do projektowania stron internetowych (z ukłonami w stronę Sketcha i innych zdolnych nowicjuszy). Podczas gdy mocną stroną CorelDRAW jest przemysł produkcyjny i usługowy, można tworzyć zdumiewające fotorealistyczne sztuki wektorowe i ilustracje za pomocą mieszanek, gradientów i przezroczystości. Choć Illustrator może nie być tak dostępny jak Corel, to wytrzymuje jak profesjonalny mistrz grafiki wektorowej, a nauka programu jest solidną inwestycją dla profesjonalistów o dużym natężeniu ruchu.

Eksperymentuj z dowolną aplikacją lub kombinacją narzędzi, które wybierzesz. Im bardziej jesteś kreatywny i ciekawy, tym silniejsze staje się narzędzie i tym bardziej uderzające i oryginalne są Twoje projekty.

Jak udało nam się to zrobić bez nich?

W ciemnych wiekach p.n.e. (przed komputerami), produkcja kolorowego biuletynu informacyjnego była kolosalnym przedsięwzięciem, które wymagało zespołu specjalistów z drogim sprzętem. Spoglądam wstecz i nie wyobrażam sobie, jak nam się to udało.

Przed użyciem oprogramowania, po zaakceptowaniu przez klienta projektu (przedstawionego w postaci luźnych szkiców i ciasnych kompsów), odtworzyliśmy go poprzez narysowanie szkieletu układu na planszy ilustracyjnej (za pomocą linijki równoległej, kwadratu T, niebieskiego ołówka niereperującego i trójkąta). Następnie musieliśmy przesłać nasz zatwierdzony egzemplarz i pisemną specyfikację pisma do składu (za pośrednictwem kuriera do maszyny do pisania, która posiadała fototyp). Z powrotem przyszedł do nas pasek papieru fotograficznego, który przycinaliśmy, zwijaliśmy z tyłu lepkim gorącym woskiem i ustawialiśmy na tablicach w przygotowanych przez nas kolumnach. Do każdej sztuki liniowej (tworzonej ciągle zatykającym się piórem technicznym, tuszem i Pro-White), musieliśmy wysłać po fotostat, który wróci na podobnym papierze jak kambuz.

Jeśli chciałeś, aby sztuka została zabarwiona, musiałeś wskazać wartość linii ekranu dla operatora statystyk. Przypisaliśmy różne kolory spotu poprzez wklejenie fizycznej sztuki na różne warstwy arkuszy octanu, które przykleiliśmy na górze tablicy - w idealnej rejestracji. Ponadto musieliśmy przykleić czerwoną folię, zwaną rubylitem, do octanu i wyciąć kształty, które wymagały maskowania. Następnie wysłaliśmy fotograficzne folie do separatora kolorów, który dostarczył cztery sztuki negatywów z półtonowej folii (CMYK). Oczywiście, film musiał być nakręcony dla wszystkich warstw złożonych na planszy. Po zanotowaniu naszych instrukcji do litografa offsetowego, zabraliśmy deski mechaniczne i duże arkusze folii do striptizerki w drukarni, która wycięła i zintegrowała folię w celu przekazania do drukarni. (Nie ten rodzaj striptizera.)

Proces ten brzmi szalenie w porównaniu z procesem i narzędziami, których używamy teraz i sposobem, w jaki tworzymy projekty dzisiaj, korzystając z oprogramowania w tej rundzie. Teraz jedna osoba może zaprojektować projekt, wysłać swoje pliki do drukarni offsetowej, gdzie pliki są drukowane bezpośrednio na płycie, załadować je do prasy i wydrukować. Druk cyfrowy jest jeszcze łatwiejszy (choć ja wolę jakość offsetu).

Świętowanie wyboru

Podobny do pakietu aplikacji Creative Cloud firmy Adobe jest ośmioczęściowy pakiet CorelDRAW 2018 Suite. Chociaż nasza recenzja jest specyficzna dla samej aplikacji CorelDRAW, satysfakcjonuje nas dostęp do grupy zintegrowanych narzędzi, między którymi można cieszyć się wydajnością bezproblemowej wymiany zasobów i zgodnością. Adobe Creative Cloud jest nadal standardem branżowym, ale wystarczy wyeksportować pliki CorelDRAW do formatu Illustrator (lub Photoshop) i równie łatwo otworzyć plik Illustrator w programie CorelDRAW.

Każdy użytkownik ma inne cele, psychikę i umiejętności, a dzięki temu trio aplikacji na pewno odkryjesz narzędzia i procesy, które spełniają Twoje potrzeby. Ostatecznie, należy wybrać narzędzia, z którymi czujesz się najbardziej biegły - i pozostać z tymi, które wydają terminowe, celowe aktualizacje. Ważne jest, aby Twoje oprogramowanie wspierało Twój rozwój techniczny i stawiało przed Tobą wyzwania, które pozwolą Ci rozwinąć umiejętności niezbędne do zachowania aktualności podczas dzisiejszego projektowania wizualnego i zmian w interfejsie morskim.

Dokąd jedziemy?

W naszym coraz bardziej cyfrowym ekosystemie graficy mogą zwiększyć wartość swojej pracy, jeśli zdywersyfikują swoje umiejętności i poszerzą swoje talenty. Projektowanie interfejsów i doświadczeń dominuje na rynku pracy, a wraz z rozkwitem popularności inteligentnych głośników i cyfrowych asystentów, takich jak Alexa Amazon's, Cortana Microsoft, Asystent Google i Siri Apple, powinniśmy zobaczyć przejście do projektowania doświadczeń słuchowych, jak również.

To dobrze, że każda z tych aplikacji oferuje narzędzia do projektowania dla wielu rozmiarów ekranu. CorelDRAW pozwala na wgrywanie bezpośrednio do WordPressa, a warstwowe pliki Photoshopa są najbardziej pożądane przez deweloperów. Nawet Illustrator CC 2018 posiada zoptymalizowaną przestrzeń roboczą do projektowania w sieci i na urządzeniach przenośnych z relatywnie nowym trybem podglądu pikseli. Oferuje także możliwość eksportu do ekranów, który generuje zasoby w różnych rozmiarach i formatach - a wszystko to w ramach jednej akcji.

What's Not Here-Yet

Wody tętnią spektrum innych programów graficznych - od ezoterycznych skryptów niszowych, które robią tylko jedną rzecz i hybryd, które wymagają kodowania światła, po bardziej mainstreamowe programy do malowania, fotoedycji, szkicowania, CAD i wektorowe. Dodajmy do tego falę aplikacji opracowanych specjalnie dla tabletów dotykowych lub urządzeń przenośnych. Na horyzoncie pojawia się tak wiele nowatorskich narzędzi projektowych i nie możemy się doczekać, aby poznać ich więcej. Bądźcie na bieżąco!

Komentarze (0)