Komputery i technologie

#

Najlepsze klawiatury do gier, komfortu i nie przeszkadzają współpracownikom

  • 31 lipca 2020
  • 0

Nie można nie doceniać dobrej klawiatury. Zwłaszcza jeśli jesteś użytkownikiem laptopa, pełnowymiarowy może zapewnić mile widziane wytchnienie od ciasnych, często niezadowalających klawiatur, które niestety występują w wielu modelach. (Pamiętasz całą tę nienawiść do mechanizmu motyla Apple zainstalowanego w MacBookach 2015?). Niezależnie od tego, czy siedzisz przy biurku cały dzień stukając, czy grając w wolnym czasie, chcesz, aby klawiatura czuła się dobrze i działała dobrze.

Jak w przypadku większości akcesoriów komputerowych, istnieje jednak tak wiele różnych opcji, że wybór jednej z nich może być zniechęcającym zadaniem, zwłaszcza jeśli robisz zakupy online i nie możesz ich wcześniej wypróbować osobiście.

Zapoznaj się z szybkimi informacjami o pięciu górnych klawiaturach poniżej, a następnie przewiń dalej, aby uzyskać porady dotyczące zakupu i dogłębne opinie na temat tych i innych modeli.

Mechaniczny vs. Membranowy
Jeśli codziennie dużo piszesz, jedną z pierwszych rzeczy do rozważenia jest to, czy chcesz mieć mechaniczną klawiaturę. Od dłuższego czasu wypadły z łask prawie wszystkim oprócz purystów, ale w ostatnich latach odradzają się i są teraz znów szeroko dostępne w różnych wariantach.

Dużą zaletą tych klawiatur, które wykorzystują pojedyncze mechaniczne przełączniki klawiszy w przeciwieństwie do gumowych membran lub gumowych kopułek spotykanych na innych, jest ich reaktywność i taktowność - często z zadowalającym dźwiękiem kliknięcia. Każde naciśnięcie klawisza jest wyraźnie wyczuwalne, a do innych klawiatur nie ma już żadnej muskulatury, do której można by się przyzwyczaić. Podczas gdy istnieją niedrogie opcje (niektóre nawet poniżej 50 dolarów), klawiatury mechaniczne są zwykle droższe i mogą z łatwością działać znacznie powyżej 100 dolarów.

Dla niektórych minusem jest jednak to samo, co dla wielu z nich: hałas i taktyka. Podczas gdy istnieje wiele cichszych opcji, klawiatura membranowa nadal będzie cichsza, co może być lepsze, jeśli dzielisz biuro z innymi ludźmi. Niektóre osoby wolą bardziej miękkie w dotyku i krótszy skok klawiszy klawiatury membranowej lub gumowej kopułkowej.

Przewodowy vs. Bezprzewodowy
Podobnie jak wszystkie inne urządzenia peryferyjne, klawiatury bezprzewodowe mogą oferować więcej komfortu niż klawiatury przewodowe, które są cały czas podłączone do komputera. Ale mogą one również wprowadzać pewne niepożądane problemy, które sprawiają, że wielu ludzi woli tradycyjną opcję przewodową. Główną z nich jest to, że klawiatury bezprzewodowe mogą mieć niewielkie opóźnienie lub opóźnienie między naciśnięciem klawisza a faktycznym zarejestrowaniem go przez komputer. To może być duży problem dla poważnych graczy, ale wszędzie od lekkiej irytacji do praktycznie niezauważalne dla wszystkich innych. Ogólnie rzecz biorąc, wyższej klasy klawiatura bezprzewodowa będzie miał mniej opóźnień wejściowych niż tańsza, a każde opóźnienie, które jest obecne na dobrym będzie niezauważalne podczas większości zadań. Jeśli jednak chcesz całkowicie wyeliminować ten problem, nadal nie ma alternatywy dla klawiatury przewodowej.

Nie wszystkie klawiatury bezprzewodowe również korzystają z tego samego typu technologii. Niektóre posiadają Bluetooth, ale wiele z nich używa bardziej tradycyjnych połączeń radiowych (lub RF) - klawiatury obsługujące oba typy połączeń bezprzewodowych również zaczynają być coraz bardziej popularne. Ogólnie rzecz biorąc, klawiatura bazująca na częstotliwości radiowej oferuje mniejsze opóźnienie i bardziej stabilne połączenie niż klawiatura Bluetooth (choć mogą być one również podatne na pewne zakłócenia, jeśli więcej niż jedno urządzenie pracuje na tej samej częstotliwości). Laptopy i komputery stacjonarne nie mają jednak wbudowanej łączności radiowej, więc wszystkie klawiatury RF są wyposażone w mały adapter bezprzewodowy, który zajmuje port USB w komputerze - i potencjalnie może się zgubić. Z drugiej strony klawiatura Bluetooth będzie po prostu działać z każdym laptopem (lub komputerem stacjonarnym z wbudowaną funkcją Bluetooth) od razu po wyjęciu z pudełka i uwolnieniu tego portu USB.

Klawiatura bezprzewodowa potrzebuje także zasilania z jakiegoś miejsca, co oznacza, że od czasu do czasu trzeba wymienić zwykłe baterie AA lub AAA albo naładować wbudowaną baterię klawiatury.

Inne rozważania
Poza tym, możesz zawęzić poszukiwania, koncentrując się na swoich potrzebach. Jeśli gra jest priorytetem, prawdopodobnie będziesz chciał zajrzeć do wyspecjalizowanych klawiatur, które oferują inne funkcje, takie jak dodatkowe klawisze z możliwością dostosowania, dedykowane elementy sterujące głośnością i innymi funkcjami oraz wielokolorowe podświetlenie, które można dostosować do własnych upodobań (i które mogą być dostępne za dodatkową opłatą).

Jeśli okaże się, że pisanie na standardowej klawiaturze obciąża ramiona lub nadgarstki, ergonomiczna klawiatura oferująca wygodniejszą lub bardziej elastyczną pozycję do pisania może być świetną inwestycją o długoterminowych korzyściach. Osiąga się to poprzez podzielenie tablicy na dwie części, które pozwalają na bardziej naturalne oparcie ramion. Żadna klawiatura nie będzie jednak lekarstwem na wszystko.

Jak wybraliśmy te klawiatury
Aby ustalić, które klawiatury znajdą się na naszej liście, oparliśmy się na wcześniejszych badaniach i raportach Popular Mechanics na ten temat i przyjrzeliśmy się obszernie zaufanym publikacjom, takim jak PC World, Wirecutter, Laptop Mag i inne po ich przetestowaniu najnowszych modeli. Przeszliśmy również przez setki recenzji klientów takich detalistów jak Amazon i Best Buy, a także stron internetowych producentów, aby obliczyć nasz wynik konsumencki, czyli odsetek recenzentów, którzy ocenili daną klawiaturę na co najmniej cztery z pięciu gwiazdek.

SATYSFAKCJONUJĄCY MECHANICZNY...
Varmilo VA87M
Wynik dla konsumentów: 82% dało jej 4 lub więcej gwiazdek

Jeśli szukasz nowych, niestandardowych, mechanicznych klawiatur, Varmilo VA87M jest bardzo polecany przez Wirecutter. Dostępnych jest wiele różnych opcji przełączników klawiszowych - od cichszych, łatwiejszych do naciśnięcia przełączników Cherry MX Red do głośniejszych, twardszych przełączników Cherry MX Blue - w zależności od preferowanego stopnia klikalności, powiedzmy, i dotykowości. Można również zamówić je dostosowane do własnych upodobań, zamiast samodzielnie dostosowywać je do własnych potrzeb, z różnymi kolorami i specyficznymi dla danej platformy nasadkami klawiszy do wyboru (niektóre z nich mogą spowodować wzrost ceny).

-IDEAL DLA GAMINGU-
Corsair K95 RGB Platyna
Wynik dla konsumentów: 83% dało jej 4 lub więcej gwiazdek

Gracze mają bardzo specyficzny zestaw potrzeb i oczekiwań wobec klawiatury, a znalezienie takiej, która będzie dobra do wykonania pracy, nie zawsze jest łatwym zadaniem. Klawiatura K95 RGB Platinum firmy Corsair jest jednak dobrze wyważona i stanowi najlepszy wybór zarówno dla PC Gamer, jak i PC Magazine. Jest duży i zajmie sporo miejsca na biurku, ale posiada dedykowane klawisze multimedialne i makro, kółko głośności, zdejmowaną podpórkę na nadgarstki, a nawet system zarządzania kablami pod spodem. Co najważniejsze, jego bardzo precyzyjne przełączniki Cherry MX Speed Silver zapewnią szybkie i czułe naciśnięcia klawiszy, gdy trzeba szybko zareagować lub zostać zaskoczonym w ulubionym FPS-ie.

-LOW-PROFILE-
Logitech MX Keys
Wynik dla konsumentów: 88% dało mu 4 lub więcej gwiazdek

Zastrzeżenie: Smukła klawiatura, bardziej zbliżona do tej w laptopie, nie zadowoli ludzi, którzy preferują klikalność i dotykowość mechanicznej klawiatury. Ale jest wiele dobrych opcji, jeśli szukasz czegoś, co jest nieco cichsze dla środowiska otwartego. Klawiatura MX Keys firmy Logitech jest nieco tańsza niż klawiatura niemechaniczna, ale zarówno PC World, jak i Digital Trends uznały ją za wartą swojej ceny 100 USD, oferując opływową konstrukcję i solidną, wysokiej klasy konstrukcję, a także wiele opcji dostosowywania klawiszy. Ma także możliwość łączenia się z wieloma urządzeniami jednocześnie, co sprawia, że jest potężną parą z pasującą myszą Logitech MX Master 3.

Komentarze (0)