Ochrona komputera

#

Dobieramy okulary korekcyjne

  • 14 lipca 2022
  • 0

Noszenie okularów korekcyjnych jest koniecznością dla milionów Polaków. Wady wzroku są bardzo powszechne, pojawiają się w coraz młodszym wieku, więc i dłużej nam towarzyszą. Soczewki kontaktowe z kolei, mimo swoich zalet, nie każdemu pasują. Jednak wybór okularów korekcyjnych nie musi być tylko przykrą koniecznością. Można bowiem uczynić z nich atrakcyjny dodatek modowy, wyróżnik, używać do dopełniania stylizacji. Wybierając je z głową, możemy nie tylko poprawić jakość swego widzenia, ale także wizerunek. I wcale nie jest to trudne.

Najpierw wygoda i funkcjonalność

To, że okulary korekcyjne mają ładnie wyglądać, nie zwalnia ich z tego, żeby były dopasowane do twarzy. Muszą po prostu dobrze leżeć, nie zsuwać się, stabilnie tkwić na nosie, mieć dobrze wymierzone i wygięte zauszniki. W końcu korzystamy z nich nieraz przez kilkanaście godzin dziennie, w różnych warunkach... Nie można zapominać także o ich podstawowej funkcji, czyli korekcji wzroku. Stąd też osoby noszące okulary powinny regularnie badać sobie wzrok, by sprawdzić, czy przypadkiem nie jest konieczna wymiana szkieł (nie musi to od razu oznaczać również wymiany oprawek). Także miejsce zakupów okularów jest ważne. Część osób, skuszona niską ceną, decyduje się na okulary z marketu, aukcji, straganu czy portali azjatyckich. Mają one podaną moc optyczną, która jest teoretycznie taka, jak na recepcie, nie zawsze jednak jest tak w praktyce. Źle dobrane okulary mogą nie tylko nie poprawić wzroku, ale wręcz mu zaszkodzić. Jeśli więc już to wiemy, to możemy przejść do kryteriów doboru okularów do twarzy.

Okulary dla kobiet

Okulary korekcyjne damskie dostępne są w największej liczbie wzorów i modeli. Nawet nie tylko dlatego, że część z nich jest po prostu bardzo kobieca i nienoszona przez panów (okulary kocie), ale z tego prostego powodu, że kobiety lepiej potrafią bawić się modą i budować swój wizerunek. W przypadku modeli przeznaczonych dla kobiet zwykle zaleca się zacząć dobór okularów od prostej zasady przeciwieństw. Mianowicie oprawki powinny dążyć do uzyskania harmonii twarzy, wyrównywać jej proporcje, odwracać uwagę od niedoskonałości, podkreślać atuty. Z tego względu kobietom o okrągłej twarzy poleca się oprawki prostokątne, które wydłużą optycznie buzię. Przy twarzy trójkątnej stawiamy na modele w jasnych kolorach oprawek, odciągające uwagę od stosunkowo szerokiej góry buzi. Z kolei twarz kwadratowa dobrze wygląda po złagodzeniu rysów owalnymi oprawkami, podobnie zresztą jak twarz prostokątna. Owalna buzia idealnie wygląda w zasadzie w każdych oprawkach, chociaż warto w tym przypadku zwrócić uwagę na modele „kocie”. To tylko podstawowe zasady, ponieważ oprawki można dobierać jeszcze np. pod kolor włosów czy styl życia. Pole do popisu jest więc duże. A co w przypadku panów?

Okulary dla mężczyzn

Co do zasady mężczyźni mniej przejmują się modą i stawiają na funkcjonalność. Częściej wybierają modele o klasycznych formach i kształtach jak np. okulary Aviator, czyli pilotki. W ich przypadku widać też wyraźnie mniejszą skłonność do oprawek kolorowych, transparentnych, okrągłych. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednak panowie zwykle dążą do wyborów bezpiecznych i stonowanych. Zasada doboru oprawek też nie zawsze jest taka sama, jak w przypadku kobiet. O ile panie dążą do uzyskania harmonii twarzy, to panowie często chcą podkreślić ostrość rysów czy wydatną linię szczęki, jako oznak męskości.

Artykuł partnera

Komentarze (0)