Komputery i technologie

#

Unia Europejska wprowadza USB-C jako standard. Opracowywane są nowe regulacje.

  • 24 lutego 2022
  • 0

Nowe regulacje Komisji Europejskiej zakładają, że port USB C będzie standardem dla wszystkich smartfonów i tabletów, w tym tabletów, smartwatchy, aparatów fotograficznych, a także słuchawek, głośników, podręcznych konsol do gier i przenośnych głośników. Producenci będą mieli dwa lata na dostosowanie się do przepisów po ich uchwaleniu.

Thierry Breton, komisarz ds. jednolitego rynku, przedstawił zestaw wniosków ustawodawczych mających na celu harmonizację ładowania urządzeń elektronicznych sprzedawanych w Europie. Według komisarza proponowane dyrektywy wejdą w życie dwa lata po ich przyjęciu przez Radę UE lub Parlament Europejski.

Nowe propozycje są wynikiem wieloletnich nacisków wywieranych na Komisję Europejską przez konsumentów i przedstawicieli Europarlamentu.

Komisja zaproponowała, aby każde nowe urządzenie elektroniczne było sprzedawane oddzielnie. Pozwoli to nie tylko obniżyć ceny, ale także zaoszczędzić surowce i zmniejszyć ilość elektrośmieci.

Według Komisji Europejskiej w 2020 roku europejscy konsumenci kupili 420 milionów telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Wyprodukowali oni również 11 000 ton elektroodpadów. 38 proc. konsumentów znalazło się w sytuacji, w której ich telefon nie mógł być ładowany z powodu braku kompatybilnego złącza. UE wydaje rocznie około 250 mln euro na ładowarki.

Oto nowe wnioski regulacyjne:

  • Wszystkie smartfony, tablety, aparaty fotograficzne i słuchawki korzystają z jednego złącza USB typu C.
  • Zharmonizowany standard dla szybkich ładowarek
  • Oddzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży sprzętu elektronicznego zmniejszy ilość nieużywanych ładowarek.
  • Konsumenci będą mieli więcej informacji - producenci będą musieli ujawniać konkretne informacje o parametrach ładowania (np. napięcie, prędkość). Konsumenci będą mieli więcej informacji - producenci będą zobowiązani do ujawniania parametrów ładowania (np. napięcie, prędkość), które pozwolą im określić, czy ładowarka jest kompatybilna z nowym sprzętem elektronicznym.

Sprawdź co musisz wiedzieć o USB-C na https://ochronasmartfona.eu/a/jtsf,co-musisz-wiedziec-o-usb-c

Kabel USB-C

Ponieważ większość smartfonów posiada złącza ładowania USB Typu-C, USB Typu-C jest obecnie standardowym wyposażeniem smartfonów. To samo dotyczy tabletów, słuchawek USB i głośników. Wszyscy liczący się producenci urządzeń powinni być przygotowani na nowe regulacje, gdy zostaną one wprowadzone w życie. Nie jest jasne, co stanie się z urządzeniami Apple, które korzystają z portu Lightning. MacRumors uważa, że Apple nie planuje przejścia na USB Type-C w najbliższym czasie. Wolelibyśmy zobaczyć całkowicie bezprzewodowy iPhone przed typem C jest dostępny. Apple może wydać adapter, aby umożliwić ładowanie przez ładowarki typu C na przyszłych iPhone'ach, ale nie jest jasne, czy to zadowoli Komisję Europejską.

Komisja proponuje zharmonizowaną technologię szybkiej ładowarki, która jest kompatybilna z wszystkimi ładowarkami i urządzeniami typu C. Zapewni to takie same prędkości ładowania dla każdego urządzenia. Komisja Europejska proponuje również, aby ładowarki nie były sprzedawane w zestawach ze smartfonami. Wciąż dostępne są lepsze informacje dotyczące statystyk ładowania zarówno ładowarek, jak i urządzeń. Komisja chce wiedzieć, jak szybko ładuje się urządzenie i czy obsługuje ono szybkie ładowanie.

Producentom zakazano by również dodawania do urządzeń niepotrzebnych ładowarek. Wszyscy producenci elektroniki użytkowej musieliby oferować produkty bez ładowarek, choć nadal mogliby je sprzedawać oddzielnie. Jest to kolejna zachęta do ponownego wykorzystania starych ładowarek i kupowania nowych urządzeń.

Komentarze (0)